Stany Zjednoczone

Wstęp

Komu się spodoba?

O tym kraju słyszał chyba prawie każdy mieszkaniec naszej planety. I każdy też zapewne coś o nim wie.

Przyroda. Przyroda. Przyroda. To według mnie najważniejszy powód, dlaczego warto tu przyjechać. Odwiedzenie choćby kilku parków narodowych będzie niesamowitym przeżyciem.

Kultura amerykańska - choć nie należy do najstarszych, to na pewno do najbardziej wszędobylskich. Kto by nie chciał spróbować na własnej skórze tego, co większość z nas zna tylko z filmów?

Znajomość kraju

Spędziliśmy tutaj 12 dni podczas ekspresowej podróży dookoła świata w 2015 roku (Dominik i Łukasz).

13 grudnia 2015

Dojazd z Polski

Samolotem. Okazji i promocji należy szukać na fly4free.pl lub flipo.pl.

13 grudnia 2015

Transport na miejscu

Samochód

Jedynie słuszna metoda transportu. Bez niego nie dojedziemy do większości interesujących nas miejsc (chyba, że ktoś nastawia się TYLKO na duże miasta).

Za wypożyczenie samochodu na dwa tygodnie wyszło nam około $600 z wszystkimi ubezpieczeniami. W przypadku, gdy rozkłada się to na kilka osób, nie jest to wcale aż tak drogie. Zwłaszcza, że paliwo jest naprawdę tanie.

Przy wypożyczeniu trzeba zwracać uwagę na dodatkową dopłatę za kierowcę poniżej 25 lat, która często jest doliczana. Do wypożyczenia zazwyczaj jest potrzebna karta kredytowa. Międzynarodowe prawo jazdy zazwyczaj nie jest potrzebne, ale warto się dopytać w firmie, gdzie chcemy wypożyczyć auto.

Osobom które nie miały wcześniej styczności z automatyczną skrzynią biegów, oswojenie się z nią nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Trzeba tylko zapoznać się z tym jakie biegi i tryby (np. Eko) posiada nasza skrzynia biegów - w razie wątpliwości warto zapytać. Oprócz czterech podstawowych biegów, są jeszcze biegi manualne (np. klasyczna dwójka) - ich ilość i sposób wrzucania potrafi się mocno różnić w zależności od auta.

Należy bardzo sumiennie przestrzegać przepisów drogowych, bo policja działa tu nadzwyczaj sprawnie i bycie turystą nie jest okolicznością łagodzącą.

Autobus

Jeździ zazwyczaj tylko pomiędzy dużymi miastami. Ceny biletów kupowanych przez internet z wyprzedzeniem są bardzo niskie (osobiście widziałem LA - SF za $13). Ale niestety praktycznie nie ma możliwości dotarcia za jego pomocą do parków narodowych i mniejszych miejscowości.

Autostop

Jeśli w ogóle działa, to kiepsko. Ludzie w USA boją brać się autostopowiczów, bo często to świry albo niebezpieczni ludzie. Ponadto w niektórych stanach jest on nielegalny.

Nie próbowałem łapać - mieliśmy samochód. Raz wzięliśmy na stopa kobietę i... trzeba przyznać, że była delikatnie mówiąc... dziwna.

15 grudnia 2015

Sposoby na nocleg

Namiot

To jest chyba najbardziej przyjazny do kempingowania wysokorozwinięty kraj w jakim byłem. W każdym parku narodowym zazwyczaj jest kilka kempingów - najczęściej istnieją także bezpłatne pola namiotowe, z podstawową infrastrukturą.

Cena tych płatnych jest rzędu $10 za auto (bez względu na liczbę osób), więc nie należy do wygórowanych, zwłaszcza jak na amerykańskie standardy. Poza sezonem nie trzeba ich było rezerwować z wyprzedzeniem, ale w lecie ponoć ciężko o miejsce.

W wielu parkach, chcąc nocować na dziko należy wykupić tzw. Wilderness Permits (rzędu $5/os) i wtedy można to robić całkowicie legalnie.

Spanie w przypadkowych miejscach (czy to w namiocie, czy w aucie) jest oficjalnie nielegalne. Zdarzało nam się spać w samochodzie i nie było z tym problemu. Trzeba tylko unikać miejsc gdzie jest zakaz wjazdu w nocy (np. w parkach narodowych) i na tereny prywatne - nie liczcie że nie zostaniecie zauważeni.

Hostel

Raz spaliśmy w hostelu w Las Vegas - najtańsze co znaleźliśmy, to był Hostel Cat za $20 - w weekend często ceny rosną nawet dwukrotnie.

13 grudnia 2015

Średnie koszty

Ceny

Żywność jest droga albo nawet bardzo droga. Najtaniej wyjdzie robienie zakupów w wielkich supermarketach i samodzielne przygotowywanie posiłków.

Za wstęp do parków płaci się $15 - $25 za samochód (bez względu na liczbę osób). Odwiedzając kilka, opłaca się kupić roczny bilet na wszystkie parki za $80.

Paliwo jest prawie dwa razy tańsze niż w Polsce.

13 grudnia 2015

Formalności

Wizy

No właśnie, wiza niestety jest potrzebna. Na szczęście nie jest to już takie skomplikowane i czasochłonne, jak jeszcze przed kilku laty (ale niestety z każdym rokiem coraz droższe!) Procedura wygląda następująco:

  • Wypełniamy wniosek elektroniczny DS-160 - mnóstwo mniej lub bardziej przydatnych pytań
  • Dołączamy do niego zdjęcie elektroniczne - można zrobić samemu
  • Dokonujemy opłaty (w grudniu 2014 - 550 zł (!)) - za pomocą karty, lub przelewem
  • Przez internet umawiamy się na rozmowę weryfikującą w konsulacie - umawiać się można od razu po zaksięgowaniu wpłaty (w przypadku płatności kartą - od razu), terminy zaczynają się najczęściej od dwóch, trzech dni naprzód
  • Przychodzimy na rozmowę z konsulem - trzeba przynieść m.in. potwierdzenie złożenia formularza DS-160. Na miejscu na początku jest kontrola bezpieczeństwa (jak w samolocie, ale ponadto nie można wnosić żadnej elektroniki (!), potem sprawdzają dokumenty i pobierają odciski palców. No i w końcu jest rozmowa z konsulem - najczęściej po polsku - ale np. ze mną rozmawiał po angielsku. Konsul ma przed sobą na komputerze nasz formularz i jak go coś zastanowi, to pyta o to. Generalnie rozmowa ma na celu wykazanie, że jedzie się do USA w takim celu jaki zadeklarowaliśmy. Czyli, że nie jedziemy np. do pracy na czarno (oni w tym konsulacie chyba wciąż myślą, że do pracy, to wszyscy jeżdżą do Stanów) - ogólnie warto przynieść ze sobą dokumenty potwierdzające że mówimy prawdę (np. bilety lotnicze) i dokumenty wskazujące na to że coś nas trzyma w Polsce (np. status studenta) i że nie zamierzamy emigrować - najczęściej to wszystko nie jest konieczne, ale ponoć warto mieć
  • Jeśli konsul zatwierdzi nasz wniosek (o czym informuje nas pod koniec rozmowy) - zabiera paszport i w ciągu kilku dni jest on do odbioru (razem z wklejoną wizą) w magazynie firmy kurierskiej TNT (sic!) albo jest dostarczany do domu, za dodatkową opłatą

Jeśli aplikujemy o najbardziej popularną wizę turystyczno-biznesową B1/B2 - jest ona wydawana na 10 lat. Nie oznacza to że możemy na jej podstawie przebywać 10 lat w USA, ale przez 10 lat możemy wielokrotnie na jej podstawie otrzymywać pozwolenie na wjazd do USA - najczęściej na pół roku.

Zatem działa to w miarę sprawnie - natomiast kosztuje sporo. No ale i tak pozostaje pytanie, dlaczego wciąż te wizy są potrzebne?!

13 grudnia 2015

Kwestie bezpieczeństwa

Na co uważać

Czuliśmy się tu bardzo bezpiecznie, w tym kraju trzeba uważać raczej w drugą stronę. Czyli należy bardzo sumiennie przestrzegać przepisów, bo policja działa tu nadzwyczaj sprawnie, o czym przekonaliśmy się dwukrotnie.

Pierwszy raz gdy (częściowo nieświadomie) próbowaliśmy przenocować w samochodzie nad Lake Tahoe w parku stanowym, gdzie można było przebywać tylko za dnia. Policja zjawiła się w środku nocy jakby znikąd i wylegitymowała nas - na szczęście bez konsekwencji.

Drugi raz gdy Dominik (który nie miał 21 lat i według tamtego prawa był niepełnoletni) próbował grać w kasynie w Las Vegas. Też jakimś trafem zostało to zauważone...

13 grudnia 2015

Pieniądze, kontakt ze światem i elektryczność

Pieniądze

Dolar Amerykański. W gotówkę najlepiej zaopatrzyć się w Polsce. Bardzo dobrze działają również karty bankowe. Polecam założyć konto walutowe z kartą w dolarach, aby nie tracić na przewalutowaniu przy każdej transakcji. Karta kredytowa również często bywa potrzebna, np. przy wypożyczeniu auta czy sprzętu w góry. Bez niej jesteśmy w USA niewiarygodni.

Internet

Wi-fi można znaleźć praktycznie wszędzie w większych miastach, kawiarniach, hostelach.

Telefon

Polskie telefony nie chcą działać albo działają nieprawidłowo. Warto się zorientować wcześniej albo na miejscu kupić starter.

Wtyczki

Inne niż w Polsce - typ "amerykański".

13 grudnia 2015

Klimat i pogoda

Sezon i pogoda

My byliśmy odwiedziliśmy USA (zachodnie wybrzeże) na początku marca. Termin okazał się znakomity, bo pogoda dopisywała, a był to niski sezon w wielu parkach narodowych.

Dało nam to możliwość podziwiania cudów natury nieskażonych dzikimi tłumami turystów. A z tego co słyszeliśmy od miejscowych np. w Yosemitee NP ilość zwiedzających stanowi ogromny problem.

13 grudnia 2015

Co warto zobaczyć?

My odwiedziliśmy następujące miejsca, które bardzo polecamy:

  • parki narodowe - każdy ma w sobie coś niesamowitego (w kolejności chronologicznej):
    Sequoia NP - koniecznie trzeba zobaczyć największe na świecie drzewa.
    Yosemitee NP - zapierające dech w piersiach widoki, mekka wspinaczy. Najlepiej odwiedzić poza sezonem.
    Death Valley NP - najbardziej różnorodny (i chyba najciekawszy) park jaki widzieliśmy - pustynia, depresja, wydmy piaszczyste, wodospady, kaniony, salary (wyschnięte słone jeziora), itd.
    Grand Canyon NP - znany i ceniony nie bez powodu. Must-see.
    Zion NP - najbardziej kolorowy park jaki widzieliśmy, dzięki niesamowitym barwom skał, naprawdę warto.
    Joshua Tree NP - trafiliśmy tam, bo był trochę "po drodze", ale bardzo nam się spodobały tamtejsze drzewa i bouldery.
  • dzikie gorące źródła - mnóstwo ich można znaleźć w Kalifornii, my kąpaliśmy się w Buckeye Hot Spring i baardzo polecamy.
  • San Francisco - być w okolicy i nie zobaczyć Golden Gate Bridge?
  • Las Vegas - najdziwniejsze miasto świata. Najbardziej okazały kicz na świecie. Wieczna impreza. Trzeba zobaczyć i przeżyć.
13 grudnia 2015

Góry, wspinanie, narciarstwo

Trekking

Bardzo przyjazny kraj do aktywnego spędzania czasu. W każdym parku narodowym warto odbyć dłuższą wycieczkę pieszą, aby poznać go trochę bliżej niż z za szyb samochodu i punktów widokowych.

Oprócz tego próbowaliśmy zdobyć Mt. Whitney (4 421 m), najwyższy szczyt w masywie Sierra Nevada. W zimie nie spotkaliśmy prawie żadnych ludzi, ale w lecie ponoć trzeba rezerwować wejście z powodu nadmiaru chętnych. Bardzo malowniczy rejon - polecamy.

W Lone Pine nie było problemu z wypożyczeniem raków i innego sprzętu (oprócz czekana).

13 grudnia 2015

Lista przykładowych wyjazdów

 Dookoła świata, czyli Malezja i USA w miesiąc
  • Całkowity koszt: 4900 PLN (z czego w Stanach ok 2.5 tys)
  • Czas pobytu: 4 tygodnie (z czego w USA 2 tygodnie)
  • Główne wydatki: przelot dookoła świata 1900 zł, wypożyczenie samochodu - $600, wstęp do wszystkich parków narodowych - $80 (na rok, na cały samochód), paliwo (bardzo tanie, ale robi się dużo kilometrów), jedzenie (drogie przynajmniej tak jak w Europie zachodniej).
13 grudnia 2015

comments powered by Disqus