Gruzja

Wstęp

Komu się spodoba?

Dzika przyroda ogromnego Kaukazu miesza się tu z dziedzictwem minionych wieków. Niezliczone pasma gór dają prawie nieograniczone możliwości trekkingowe. Miłośnicy historii i architektury docenią ten kraj. Tutaj budowla młodsza niż tysiąc lat nie zasługuje na miano zabytku. I nie są to puste słowa - ilość wczesnośredniowiecznych monastyrów wprost powala. Ale nie powinno to dziwić - Gruzja jest jednym z najstarszych krajów chrześcijańskich.

Inną kwestią jest aktualna popularność Gruzji, jako kierunku turystycznego. Widać jak z każdym rokiem turystów jest tu coraz więcej. Dla Gruzinów jest to zapewne bardzo dobre. Ale nie dla turystów szukających trochę niestandardowych wrażeń. Wszechobecna kiedyś, gruzińska gościnność jest powoli wypierana przez przemysł turystyczny. To naturalne zjawisko zachodzące pod wpływem masowej turystyki. Nikogo nie można za to winić. Ale trzeba mieć to na uwadze.

Znajomość kraju

W Gruzji byłem jednokrotnie w 2013 roku, spędzając tam ponad dwa tygodnie (Łukasz).

18 marca 2015

Dojazd z Polski

Najszybciej i czasami też najtaniej

Samolotem. Od kiedy Wizzair uruchomił bezpośrednie loty z Polski do Gruzji, można się tam dostać tanio (poniżej 500zł), a czasami śmiesznie tanio (ok. 100zł).

Jest tylko jeden mankament - Wizzairem nie sposób podróżować bez bagażu (darmowy, mały bagaż podręczny jest rozmiaru damskiej torebki). I koszta rosną. Alternatywą są loty Wizz Air Ukraine - z darmowym bagażem nadawanym! Wyloty są z ukraińskich miast - a ukraińskie pociągi należą do tanich i wygodnych.

Autostop

Jest to dłuższe, ale ciekawsze rozwiązanie.  Znam kilka osób które tak podróżowały i bardzo sobie cenią. Orientacyjny czas dojazdu (przez Turcję): 3 - 10 dni. Potrzebna wiza turecka (do kupienia na granicy 15€).

9 maja 2015

Transport na miejscu

Pociąg

Istnieje, ale sieć nie jest zbyt dobrze rozwinięta.

Autobusy i marszrutki

Dojadą wszędzie, szybko i tanio. Największą wadą są niebezpiecznie jeżdżący kierowcy. Takiej pomysłowości, odnośnie wyprzedzania, nie widziałem wcześniej - przed zakrętem, na zakręcie, przed górką, na czwartego, itd.

Autostop

Korzystałem. Nie jest tak trudno złapać okazję. Przed wejściem do samochodu trzeba oczywiście uzgodnić ile kosztuje przejazd (bo miejscowi często oczekują zapłaty).

5 czerwca 2014

Sposoby na nocleg

Namiot

To najlepszy sposób na nocleg poza obszarem miejskim i praktycznie jedyny możliwy podczas trekkingu. Bezpłatny i dający maksymalną swobodę. Nie ma z tym żadnego problemu. Może się zdarzyć, że okoliczni mieszkańcy zaproszą Cię do domu, widząc że rozkładasz namiot w okolicy.

Hostel

Najlepsza opcja w dużych miastach. Warto poszukać w internecie korzystnych ofert.

5 czerwca 2014

Średnie koszty

Ceny

Ceny żywności są trochę tańsze niż w Polsce. Zaopatrzenie sklepów, zwłaszcza na prowincji, często jest skromne.

5 czerwca 2014

Formalności

Wizy

Nie potrzebna. Wystarczy dowód osobisty.

5 czerwca 2014

Klimat i pogoda

Klimat

Klimat zdecydowanie różni się od tego we Włoszech, czy Chorwacji, pomimo że te kraje znajdują się na podobnej szerokości geograficznej. Jest zdecydowanie bardziej wilgotny - zwłaszcza zachodnia, nadmorska część kraju. Deszcze w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w górach i na zachodzie kraju nie powinny dziwić.

5 czerwca 2014

Ludzie, kultura, zwyczaje, języki, kuchnia

Język

Warto nauczyć się gruzińskiego alfabetu. Choć wygląda naprawdę egzotycznie, nie jest taki trudny - jest bardzo czytelny, litery są charakterystyczne i nie ma podziału na wielkie i małe litery.

Pomimo tego, że spora część Gruzinów nie lubi Rosji (trudno się dziwić), to język rosyjski jest tu powszechnie znany. W miejscach turystycznych i w rozmowie z młodymi i wykształconymi przyda się także angielski. Ale rosyjski to zdecydowanie podstawa.

5 czerwca 2014

Co warto zobaczyć?

  • monastyry z przepięknymi malowidłami (np Gelati)
  • przepiękne góry
  • skalne miasta (Wardzia, Uplisciche)
  • górskie wioski warowne (Swanetia, Chewsuretia)
  • miasta (Tbilisi, Kutaisi, Mccheta)
5 czerwca 2014

Góry, wspinanie, narciarstwo

Trekking

Góry są jednym z największych atutów Gruzji. Większa część kraju jest nimi pokryta. Do wyboru jest mnóstwo masywów. Najbardziej popularne rejony to masyw Kazbeka i Swanetia. Tam jest sporo ludzi. W innych rejonach (np. Chewsuretia) też już jest trochę turystów, zwłaszcza na najpopularniejszych trasach. Ale wciąż można tu znaleźć piękne rejony gdzie nikt nie jeździ.

Góry są tu niesamowicie urocze, krajobrazy zapierają dech. Można tu spotkać przepięknie położone górskie wioski warowne, składające się z kamiennych wież, służących za schronienie w czasie wojen i plemiennych zatargów. Często spotyka się pasterzy, wypasających samotnie swoje stada wysoko w górach. Naprawdę warto tu przyjechać.

Narciarstwo

Osobiście nie próbowałem, ale słyszałem, że infrastruktura narciarska jest nie najgorsza. Skiturowca rozboli głowa od możliwości wyboru masywów, gdzie można się udać.

W zimie zdarzają się bilety z Polski od Wizzaira za 100zł w obie strony. Tylko bez bagażu.

5 czerwca 2014

Książki i filmy

Polecane książki
9 maja 2015

Lista przykładowych wyjazdów

Kaukaz południowy (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan)
  • Całkowity koszt: ok 2500zł
  • Czas pobytu: miesiąc
  • Główne wydatki: przeloty, jedzenie, transport, wypożyczenie sprzętu na Kazbek
5 czerwca 2014

comments powered by Disqus