Izrael

Wstęp

Komu się spodoba?

Mały, ale bardzo różnorodny kraj. Miesza się tu wiele ludów i wiele kultur. Święte miejsce dla Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów. Na każdym kroku można dostrzec ślady bardzo bogatej historii tego skrawka ziemi. Must be dla każdego podróżnika!

Znajomość kraju

Byliśmy w Izraelu na krótkim, pięciodniowym wyjeździe (Dominik i Łukasz).

15 grudnia 2015

Dojazd z Polski

Ryanair z Krakowa do lotniska Ovda. Loty można było znaleźć już za 40 zł w jedną stronę. 

Tanio lata również WizzAir z Katowic i Warszawy do Tel Awiwu. Najtaniej widziałem za 150 zł w dwie strony.

Do Tel Awiwu dolecimy także polskim LOT-em. Ceny zaczynają się od 450 zł w obie strony.

14 grudnia 2015

Transport na miejscu

 
Autobus

Działa bardzo dobrze, jest jak na Izraelskie standardy tani. Rozkład jazdy możemy sprawdzić na egged.co.il. UWAGA! Nie jeździ w szabat!

Autostop

Z jednej strony nie mamy za dobrych wspomnień. Z lotniska Ovda szliśmy 1,5 h drogą przez pustynię. Samochody jechały, puste i nikt nie chciał brać. Ale z drugiej strony nad Morzem Martwym nie czekaliśmy dłużej niż kilkanaście minut.

Samochód

Można wypożyczyć i zwiedzać, na większą grupę wychodzi bardzo przystępna cena. Podczas zwiedzania Jerozolimy samochód nie ma żadnego sensu.

15 grudnia 2015

Sposoby na nocleg

Namiot

Izrael jest bardzo przyjazny dla namiotów. Generalnie nie ma problemu z rozbijaniem się gdzie popadnie, chodź wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, że Izrael jest cały czas w stanie wojny.

Hostel

Są, ale bardzo drogie, ceny w Jerozolimie zaczynają się od 70 zł, w Palestynie jest oczywiście taniej.

Couchsurfing

Działa bardzo dobrze, pozostawia świetne wspomnienia, warto spróbować. My spędziliśmy w ten sposób dwie noce w Jerozolimie.

14 grudnia 2015

Średnie koszty

Ceny

Jest znacznie drożej niż w Polsce, w żydowskiej części Jerozolimy nawet bardzo znacząco. W części arabskiej oraz w Palestynie ceny są już jak u nas. Kilka przykładowych produktów (1 NIS = ok 1,05 zł):

 • Shawarma (kebab) w części Żydowskiej: 25 NIS.
 • Shawarma (kebab) w Betlejem: 12 NIS.
 • Chlebek pita w dzielnicy Żydowskiej: 2 NIS.
 • Chlebek pita w piekarni arabskiej: 0,5 NIS.
 • 1,5 l wody na stacji benzynowej: 8 NIS.
 • Autobus Jerozolima - Ein Gedi: 40 NIS.
 • Autobus Jerozlima - Betlejem: 8 NIS.
Średni dzienny budżet

Nas cały 5-cio dniowy wyjazd bez lotów kosztował 350 zł (nie płaciliśmy wgl. za noclegi). Mieliśmy dość sporo jedzenia z Polski, lecz nie oszczędzaliśmy na smakowaniu miejscowej kuchni, biletach wstępu i podróżowaniu autobusami.

15 grudnia 2015

Formalności

Wizy

Pobyt turystyczny nie wymaga wizy. Jeśli mamy w paszporcie "ciekawe" pieczątki, szczególnie z krajów muzułmańskich, przygotujmy się na szereg pytań na granicy. Warto poprosić o nie wbijanie pieczątki do paszportu, ponieważ to uniemożliwi nam wjazd do niektórych arabskich krajów.

15 grudnia 2015

Kwestie bezpieczeństwa

Na co uważać

O Izraelu wiadomo tyle, że cały czas się coś dzieje. Z jednej strony ciągłe zagrożenie sąsiadów, z drugiej problemy wewnętrzne: Palestyna i Gaza. W Jerozolimie codziennie dochodzi do aktów terroru między Palestyńczykami a Izraelitami.

Wszędzie można spotkać wojsko, ochronę, kontrole bezpieczeństwa, szybko się do tego przyzwyczaja. Najbezpieczniej jest wyglądać jak 100% turysta. Aparat na wierzchu, jaskrawe outdoorowe ciuchy i plecak mówią za nas bardzo dużo. Przyszedł, popatrzy, zaraz pójdzie, można zostawić w spokoju, po co robić sobie problemy.

Osobiście jednak nie spotkaliśmy się z żadnymi nieprzyjemnymi sytuacjami, a obecność patroli wojskowych sprawiała, że zupełnie nie obawialiśmy się pospolitej przestępczości.

15 grudnia 2015

Pieniądze, kontakt ze światem i elektryczność

Pieniądze

NIS - Nowy Izraelski Szekiel, 1 NIS = 1,05 zł (grudzień 2015). Bez problemu wypłacimy pieniądze z licznych bankomatów czy wymienimy w kantorze. Tu najbardziej opłaca się mieć dolary.

Internet

W autobusach dalekobieżnych jest WiFi. W kafejkach i restauracjach nie ma z nim również problemu. Internet 3G jest bardzo drogi.

Telefon

Polskie telefony i numery działają bez problemu, aczkolwiek należy uważać na wysokie ceny.

Wtyczki

Jak u nas.

14 grudnia 2015

Klimat i pogoda

Klimat

W zimie raczej ciepło, w lecie bardzo ciepło. W Jerozolimie można się spodziewać nawet śniegu, lecz nie na długo. Bardziej na północ można ponoć pojeździć na nartach.

Sezon i pogoda

My byliśmy w Izraelu początkiem grudnia. Turystów było bardzo mało, pogoda była dobra, chodź nocą na pustyni dość porządnie wymarzliśmy. Nad Morzem Martwym i Masadą temperatura była idealna.

15 grudnia 2015

Co warto zobaczyć?

Mając cztery dni na miejscu odwiedziliśmy:

 • JEROZOLIMA! - to chyba najciekawsze i najbardziej niezwykłe miasto na świecie, w jakim byłem. Nawet przez dwa tygodnie można by się tu nie nudzić. Na dwudniową wizytę polecamy:
  - chrześcijańskie miejsca pielgrzymkowe (Bazylika Grobu Pańskiego, Via Dolorosa, ogród Getsemani, kościoły na Górze Oliwnej, kościół św. Piotra Gallicantu, wieczernik)
  - żydowskie święte miejsca (Ściana Płaczu, Grób Dawida)
  - Wzgórze Świątynne, Meczet na Skale, Meczet Al-Aqsa
  - punkty archeologiczne (City of David, The Western Wall excavations)
  - widok na miasto z Góry Oliwnej i znajdujący się na niej cmentarz żydowski
  - warto też poszwędać się po wszystkich czterech dzielnicach starego miasta, zagłębiając się w mniej lub bardziej znane zakamarki
 • Morze Martwe - chcieliśmy początkowo wykąpać się na plaży publicznej w Ein Gedi, lecz ta od kilku lat jest już zamknięta - polecamy dziką plażę tutaj (dojazd bez własnego transportu tylko autostopem) - dodatkowo tuż przy plaży znajdują się gorące źródła!
 • Masada - ruiny żydowskiej twierdzy na pustyni, na wielkim skalnym plateau, naprawdę warto.
 • Betlejem - miejsce narodzenia Jezusa, znajduje się niedaleko od Jerozolimy. Warto również tu przyjechać, ponieważ jest to strefa całkowicie zarządzana przez Autonomię Palestyńską, gdzie można poczuć klimat arabskiej Palestyny.
15 grudnia 2015

Przewodniki i mapy

Przewodniki
14 grudnia 2015

Lista przykładowych wyjazdów

 • Całkowity koszt: 500 zł
 • Czas pobytu: 5 dni
 • Główne wydatki: Bilet lotniczy - 120 zł, transport na miejscu, bilety wstępu.
14 grudnia 2015

comments powered by Disqus