Maroko

Wstęp

Komu się spodoba?

Najbardziej spodoba się wielbicielom kultury arabskiej. Kraj wspaniałych średniowiecznych miast, wielkich glinianych twierdz, dzikich i pustynnych gór, wrota Sahary.

Ponadto kraj wielu kontrastów: nie należy do rzadkości widok dziadka ubranego w tradycyjny strój (جلابة - djellaba, rodzaj luźnej sukni), rozmawiającego przez smartfona, czy antena satelitarna na dachu glinianego domu.

Możecie się tu spotkać z autentyczną, niesamowitą gościnnością, ale z drugiej strony, zwłaszcza w turystycznych miejscach, z trudem odpędzicie od siebie zgraję naciągaczy oferujących Wam najróżniejsze usługi.

Znajomość kraju

W Maroku byłem dwa razy, w weekendy majowe w 2013 i 2014 roku - oba wyjazdy na dwa tygodnie (Łukasz).

18 marca 2015

Dojazd z Polski

Najbardziej optymalnym sposobem dostania się do Maroka są tanie linie lotnicze, czyli w tym przypadku Ryanair. Kupując odpowiednio wcześnie bilet można się tam dostać za około 500 zł w dwie strony (choć bywają czasami, poza sezonem o wiele lepsze promocje). Ryanair nie ma bezpośrednich połączeń z Polski, trzeba kupować loty łączone.

9 maja 2015

Transport na miejscu

Pociąg

Sieć kolejowa jest dosyć słabo rozwinięta, skomunikowane są tylko główne miasta w północno-zachodniej części kraju. Rozkład można sprawdzić tu. Nam udało się kupić bilet w kasie tuż przed odjazdem (na trasie Tanger-Marrakesz), choć czasami bilety potrafią się skończyć.

Autobus

Istnieją dwa typy autobusów - państwowe CTM, oraz prywatne. Te państwowe zapewniają komfort na najwyższym poziomie, czyste, klimatyzowane autobusy, specjalne dworce odpicowane na błysk i obsługa bagażu jak na lotnisku. Natomiast z prywatnymi bywa raz lepiej raz gorzej, ale raczej gorzej. Raz nam się taki zepsuł, raz jechaliśmy całą noc w absolutnej ciasnocie i zaduchu który odbierał chęci do wszystkiego. Ale klimat był niepowtarzalny.

Autostop

Działa, ale raczej kiepsko. Nas głównie zabierali turyści. Miejscowi zazwyczaj chcieli bardziej lub mniej symboliczną opłatę.

Samochód

Dla dużej grupy (4-5 osób) może to być nawet najtańszy środek transportu. A jakie ma zalety (i wady) każdy wie... My wypożyczyliśmy auto na dwa dni w Warzazacie i pojechaliśmy nim do Mhamidu na pustynię.

Taksówki

W Maroku mamy do dyspozycji dwa rodzaje - Grand i Petit Taxi. Petit taksi, to małe auta poruszające się tylko w obrębie miasta. Natomiast Grand Taxi to zazwyczaj stare przestronne Mercedesy, zabierające standardowo sześć osób plus kierowca (całkiem komfortowo), a czasami i więcej. Zważywszy na liczbę osób na którą rozkładają się koszty, jest to całkiem tani środek transportu. A tam gdzie nie jeździ transport publiczny i ciężko złapać stopa, często jedyny.

30 grudnia 2013

Co warto zobaczyć?

  • miasta (Fes, Marrakesz)
  • pustynia
  • góry (w tym dość prosty jak na czterotysięcznik Jebel Toubkal)
  • kazby
6 grudnia 2013

Góry, wspinanie, narciarstwo

Trekking

Liczne góry zapewniają prawie nieograniczone możliwości trekkingu i eksploracji. Za wyjątkiem Toubkala, prawie nikt tu po górach nie chodzi.

Wspinanie

Nie wspinałem się ale wąwozy takie jak Dades i Todra słyną ze znakomitej skały, no i oczywiście można się tam wspinać letnio jak u nas jest to niemożliwe.

30 grudnia 2013

Książki i filmy

Polecane książki
9 maja 2015

Lista przykładowych wyjazdów

 Maroko
  • Całkowity koszt: ok. 1500 zł
  • Czas pobytu: 2 tygodnie
  • Główne wydatki: przelot ok. 550 zł, jedzenie, transporty
9 maja 2015

Powiązane galerie

comments powered by Disqus