Kirgistan

Wstęp

Komu się spodoba?

Miłośnikom trekingu, alpinizmu, himalaizmu, narciarstwa i wszelkich innych aktywności górskich. Entuzjastom jazdy konnej również. Jak i poszukiwaczom nieskażonej jeszcze zbytnio turystyką krainy.

Znajomość kraju

W Kirgistanie spędziliśmy pięć tygodni(wrzesień i początek października 2015).

Dominik i Łukasz

12 grudnia 2015

Dojazd z Polski

 

Samolot

Najlepiej tanimi Tureckimi liniami Pegazus Arlines. My lecieliśmy z Pragi z Przesiadką w Istambule za 800 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym (20 kg). Można również lecieć z Berlina. Droższą ale bardziej ekskluzywną opcją są Turkish Arlines, również latają z Pragi, Berlina oraz ze Lwowa. W te wakacje loty można było znaleźć już za 1200 zł. Tanią opcją są również Ukraińskie linie lotnicze, loty z Lwowa lub trochę drożej z Warszawy. Minusem jest to, że latają tylko do pobliskiego Kazachstanu (Ałmaty), gdzie musimy ubiegać się o wizę. Z nieoficjalnych źródeł słyszałem jednak, że od 2016 roku ma ona zostać zniesiona, więc połączenie stanie się bardzo atrakcyjne.

12 grudnia 2015

Transport na miejscu

Pociąg

Jest tylko jedna, dość krótka linia kolejowa. Transport kolejowy praktycznie nie istnieje.

Autobus

Zazwyczaj wyparty przez maszrutki i łączone taxi. Te pierwsze są bardzo tanie, lecz odjeżdżają dopiero, gdy busik się zapełni i lubią przemykać bocznymi drogami, aby maksymalnie wydłużyć czas przejazdu. Zdecydowanie polecam łączone taxi. Zazwyczaj sprowadzanie z Japonii, 7 osobowe miniwany, szybkie, wygodne i o przyzwoitej cenie. Na dłuższych trasach przewidziany jest ok 20 minutowy postój na toaletę i obiad.

Autostop

Działa bez problemu ale jest płatny. Miejscowi traktują turystów jak worek dolarów, więc należy się liczyć że można sporo przepłacić. Tylko raz udało nam się złapać darmowego stopa.

Samochód

Można wypożyczyć po przyzwoitej cenie. Kosztem izolacji od miejscowych podróżujących zyskujemy wolność i ogromną mobilność. Konieczne do tego będzie międzynarodowe prawo jazdy. Na Kirgiskie drogi zdecydowanie polecam samochód terenowy.

12 grudnia 2015

Sposoby na nocleg

Namiot

Najlepszy sposób na nocleg w Kirgistanie. Ze względu na ogromne dzikie połacie możemy rozbić się praktycznie wszędzie. Zyskujemy wspaniałą niezależność i możliwość nocowania w pięknych i nie skażonych ludzką obecnością miejsca. 

Hostel

Hostele nie są bardzo popularne. W turystycznych miejscach typu Biszkek czy Karakol możemy jednak znaleźć ich całkiem sporo. Przyzwoity standard, możliwość poznania innych backpackerów czy wykupienia zorganizowanej wycieczki. Cena za noc ze śniadaniem to ok 10 - 15 USD.

Couchsurfing

Jest i działa, ale nam udało się tylko w Biszkeku. Ludzie bardzo pomocni, mili, chętni poznania nowych kultur. Wspaniałe i godne polecenia doświadczenie, warto spróbować.

W gościnie

Również zdarzyło nam się zostać niespodziewanie przyjętym pod obcy dach. Najłatwiej o to w odległych rejonach, gdzie nie zagląda zbyt wielu turystów. Ludzie są bardzo gościnni i pomimo częstej bariery językowej oferują wszystko co mają najlepsze (jedzenie, miejsce do spania itp.).

12 grudnia 2015

Średnie koszty

Przykładowe Ceny

Jedzenie jest sporo tańsze niż w Polsce.
0,5 l  wódki kosztuje 5 zł.
Nocleg w hostelu to ok 10 USD / noc.
Wypożyczenie konia od przypadkowego chłopa w wiosce ok 15 USD/ dzień.
Taxi z lotniska do Biszkeku - 6 USD
Taxi po mieście - 2  - 5 USD
Łączona taxi Biszkek - Karakol (5 godzin jazdy) - 7 USD
Prywatny transport UAZem z kierowcą po drodze bez drogi (cały dzień jazdy offroad, przekraczanie rzek itp) - 200 USD.
Obiad w lepszej restauracji 4 USD
Obiad w miejscowej knajpce 2 USD 

Średni dzienny budżet

W mieście - hostel + restauracje + taxi ok. 25 USD
W górach, tyle co zjemy czyli ok 5 USD
Nam średni wydatek wyszedł ok 20 USD / dzień

12 grudnia 2015

Formalności

Wizy

Dla obywateli Polski pobyt do 60 dni nie wymaga wizy. Na lotnisku zero pytań, pieczątka w paszport i witamy w Kirgistanie.

Obowiązkowe szczepienia

Brak obowiązkowych szczepień, zalecane są jednak WZW A, WZW B, Tężec, Błonica i Dur Brzuszny.

12 grudnia 2015

Kwestie bezpieczeństwa

Na co uważać

W Biszkeku na fałszywych policjantów, którzy chcą przeszukać turystów kradnąc przy okazji trochę dolarów. Poza tym kieszonkowcy itp. Poza jednym nie miłym aspektem z fałszywą policją czuliśmy się bezpiecznie.

W górach jak to w górach. Lawiny, załamania pogody i wysokość. W Kirgistanie nie ma państwowego ratownictwa górskiego.

Niebezpieczne miejsca

Standardowo, słuchać intuicji. Unikać włóczenia się po ciemku podejrzanymi dzielnicami i nie powinno nam się nic złego przytrafić.

Zdrowie

Służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie, więc lepiej unikać wypadków. Gdy coś się przydarzy, lepiej wynegocjować z ubezpieczycielem leczenie w prywatnej placówce. Uwaga na jedzenie, każdy z nas nabawił się kłopotów żołądkowych. 

12 grudnia 2015

Pieniądze, kontakt ze światem i elektryczność

Pieniądze

Kirgiskie Somy. 1 USD to 75 som (grudzień 2015). Najlepiej brać ze sobą dolary lub euro. Kantory znajdziemy we wszystkich miastach. Uwaga! Banknoty nie mogą być naderwane, popisane itp, wtedy mogą nam nie wymienić!

Internet

O dziwo w Kirgistanie hula internet 3G, w dodatku za śmieszną cenę (ok 1.5 USD za tydzień). Generalnie jest dwóch liczących się operatorów: Megacom i Beeline. Gorąco polecamy tego pierwszego, śmigało bez zarzutów. WiFi znajdziemy bez problemu w hostelach, czasem również w restauracjach.

Telefon

Polskie numery działają, lecz ze względu na oszczędność polecam wykupić miejscowy numer. Ceny za rozmowy wewnątrz Kirgistanu to 1 som za minutę, więc śmiesznie tanio. Jak wcześniej, przoduje Megacom i Beeline.

Wtyczki

Typ europejski, więc nasze ładowarki śmigają bez problemu.

13 grudnia 2015

Klimat i pogoda

Klimat

Klimat kontynentalny umiarkowany. W lecie gorąco, zimą bardzo zimno. Ze względu na sporą wysokość większości kraju w lecie potrafi również być zimno.

Sezon i pogoda

Najlepszy sezon na działalność w górach wysokich to lipiec - sierpień. My byliśmy w Kirgistanie we wrześniu i początkiem października. Pogoda była wtedy bardzo dobra, deszcz padał może 4 razy. Temperatury w tym okresie również bardzo przyzwoite.

13 grudnia 2015

Ludzie, kultura, zwyczaje, języki, kuchnia

Ludzie

Głównie Kirgizi i Rosjanie. Pomocni i życzliwi, chodź zdarzają się tacy, którzy traktują turystę jak worek dolarów. W bardziej odległych od cywilizacji rejonach ludzie są bardzo gościnni.

Język

Rosyjski i Kirgiski. Po angielsku bez problemu dogadamy się w biurach podróży. Gorąco polecam pouczyć się Rosyjskiego przed wyjazdem, a już obowiązkowo poznać cyrylicę. 

Kultura

Bardzo interesująca. Z jednej strony kraj gównie muzułmański, z drugiej były związek radziecki. Przez to większość Kirgizów nie ma oporów przed spożywaniem alkoholu, chodź religia im tego zabrania. Pierwotnie koczownicy, na siłę usadowieni w miastach. Wyraźnie widać, że miasta nie są dla Kirgizów naturalne i nie czują się w nich dobrze. 

 
Kuchnia

Jednym słowem, szału nie ma. Mięso jest zazwyczaj podłej jakości a na nim opiera się większość potraw. Można znaleźć kilka smacznych potraw, lecz kirgiska kuchnia nie jest zbyt różnorodna, więc nie łatwo aby się znudzić. Uwaga na jakość jedzenia, my nie raz nabawiliśmy się kłopotów żołądkowych.

14 grudnia 2015

Co warto zobaczyć?

  • Góry
  • Jazda konna

Jeśli nie ciekawią cię drogi czytelniku te dwa podpunkty, to nie ma po co wybierać się do Kirgistanu. Zabytków tam prawie nie ma, a jak już są, to bardzo nie spełniają naszych oczekiwań.

13 grudnia 2015

Góry, wspinanie, narciarstwo

Trekking

Pod tym względem Kirgistan ma się czym popisać. Tras trekkingowych jest bardzo dużo i są one niesamowicie malownicze. Najbardziej popularne rejony to Ala Archa i Karakol.

Wspinanie

Mnóstwo i jeszcze trochę. Dziesiątki nie zdobytych szczytów, tysiące nowych dróg do wytyczenia. Pod tym względem Kirgistan jeszcze długo będzie w czołówce.

Narciarstwo

Infrastruktura narciarska jest słabo rozwinięta jak na potencjał, który jest w Kirgistanie. Ski Tourig stawia jednak wszystko otworem, przed rządnym przygód narciarzem. Pamiętajmy jednak, że na miejscu bardzo ciężko o służby ratownicze.

13 grudnia 2015

Rowerem z sakwami

Coraz bardziej popularny, szczególnie przejazd dookoła jeziora Issyk-Kul. 

13 grudnia 2015

Przewodniki i mapy

Przewodniki

Lonely Planet

Mapy elektroniczne

Rosyjskie mapy wojskowe - aplikacja Soviet Miltary Maps na Androida.

Rozmówki

Super Memo - rozmówki rosyjskie. 

13 grudnia 2015

Książki i filmy

Polecane książki

Kirgiz schodzi z Konia - Kapuściński

Imperium - Kapuściński

13 grudnia 2015

Lista przykładowych wyjazdów

 
  • Całkowity koszt: 700 USD + 800 zł bilet lotniczy + sprzęt
  • Czas pobytu: 5 tygodni
  • Główne wydatki: przelot, transport samochodowym terenowym w rejon naszej działalności górskiej
13 grudnia 2015

comments powered by Disqus